کشتی

 

 

به گزارش تابیان به نقل از  خبرنگار خبرگزاری شبستان از بندر آستارا، حجت الاسلام کاظم حافظ نیا، امام جمعه آستارا عصر امروز(۲۱ اردیبهشت) در مراسم جشن سالروز ولادت امام حسین(علیه السلام) و روز پاسدار که در محل مسجد جامع این شهر برگزار شد، اظهارکرد: امام حسین(علیه السلام) دغدغه دین داشت و در این راه نیز به شهادت رسید.

 

وی با بیان اینکه امام حسین(علیه السلام) به خاطر پاسداری از دین از فرزندان و جان و مال خود گذشت، افزود: در راه دین باید از جان و ثروت خود بگذاریم تا به ارزش های اسلامی صدمه ای نرسد.

 

امام جمعه بندر آستارا با اشاره به اینکه در دوران دفاع مقدس شهدا از همه چیز خود گذشتند و با جان و دل از اسلام ناب محمدی پاسداری کردند، تصریح کرد: امروز نیز مدافعین حرم از دین پاسداری و دفاع می‌کنند.

 

حجت الاسلام حافظ نیا ادامه داد: اگر لازم باشد باید از اسلام در هر جای دنیا که باشد حمایت کنیم چرا که اسلام حد و مرزی ندارد.

وی با بیان اینکه امام حسین(علیه السلام) کشتی نجات بشر و مشعل فروزان هدایت هستند، خاطرنشان کرد: این امام همام با ایستادگی در برابر ظلم و ستم دشمنان، توانستند پرچم اسلام را به اهتزار درآورند.

 

امام جمعه بندر آستارا اظهارکرد: امام حسین (علیه السلام) یکی از شخصیت هایی هستند که نقشی اساسی در تاریخ اسلام و رشد اسلام داشتند.

 

حجت الاسلام حافظ نیا یکی از وظایف دینی را امر به معروف و نهی از منکر عنوان کرد و گفت: امام حسین( علیه السلام) با خانواده خود مهربان و صمیمی بود و ما نیز باید اینگونه باشیم.

 

به گزارش شبستان، سومین پیشوای شیعیان جهان، امام حسین(علیه السلام) در سوم شعبان سال چهارم هجری قمری در مدینه دیده به جهان گشود و در سال های بعد با قیامی سرنوشت ساز، آموزگار آزادگی و شجاعت نام گرفت و این گونه به جامعه اسلامی حیاتی تازه بخشید.


امام حسین(علیه السلام) دارای لقب هایی همچون «سیدالشهدا، الشهید السعید، الامام الثالث، رشید، طیّب، وفیّ، مبارک، سبط، تابع لمرضاه الله و الدلیل علی ذات الله» است و كنیه ایشان «ابوعلی» است.

 

سید و سالار  شهیدان در دوره كودكی از وجود پرمهر حضرت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) كسب فیض كرد و پس از رحلت پیامبر گرامی اسلام و حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) به مدت ۳۰ سال از سرچشمه دانش بی‌پایان پدر بزرگوار خویش، امام علی(علیه السلام) بهره مند شد. ایشان در تمامی دوران سخت امامت نخستین پیشوای شیعیان، یار و یاور پدر بود و پس از شهادت آن امام بزرگوار، به مدت ۱۰ سال در كنار امام حسن(علیه السلام) در راه پیشبرد اهداف اسلامی گام های مهمی برداشت.


هنگامی كه امام حسن مجتبی(علیه السلام) به شهادت رسید، اراده پروردگار بر این امر قرار گرفت تا امام حسین(علیه السلام) رهبر و پیشوای مسلمانان باشد، بنابراین این رسالت سنگین را امام(علیه السلام) برای هدایت مردم و اجرای عدالت راستین به مدت ۱۱ سال برعهده گرفت. روزگار امامت ایشان همزمان با حكومت بنی امیه بود، خاندانی كه به منظور ویران ساختن پایه های جامعه اسلامی از هیچ تلاشی فروگذاری نمی‌كردند و با حاكمانی چون معاویه و یزید سبب انحراف از اصول و موازین اسلام می‌شدند.


هنگامی كه یزید بن معاویه به خلافت رسید، در نخستین اقدام، خود را امیرمومنان دانست و برای محكم كردن پایه های سلطنت خویش با فرستادن پیام به تمامی سرزمین های اسلامی، آنان را به بیعت با خویش فراخواند و علاوه بر آن خواهان بیعت امام حسین(علیه السلام) با خود شد، اما ایشان حاضر به بیعت با یزید نشد و مخالفت خویش را اعلام كرد.


سرور و سالار شهیدان در این زمان از طرف مردم كوفه به این شهر دعوت شد و امام(علیه السلام) تصمیم گرفت تا مسلم بن عقیل را به عنوان نماینده خود به منظور بررسی شرایط به آن دیار بفرستد. ایشان پس از شنیدن خبر استقبال مردم كوفه از نماینده خویش؛ به همراه خانواده و یاران به طرف این شهر حركت كرد و در میانه راه در صحرای كربلا ساكن شد اما در این هنگامه یزید دستور داد تا عبیدالله بن زیاد از نزدیكان وی راهی كوفه و مانع بیعت مردم با مسلم بن عقیل شود. او توانست با تهدید مردم، از انجام دادن این امر جلوگیری كند و نماینده امام(علیه السلام) را به شهادت برساند، سپس به بهانه گرفتن بیعت از سومین امام شیعیان لشگركشی بزرگی را به طرف كربلا انجام دهد.


هنگامی كه عبیدالله بن زیاد به همراه لشگریان خود به كربلا رسید، در نخستین اقدام، امام حسین(علیه السلام) و یاران ایشان را محاصره كرد تا بتواند از آن بزرگوار بیعت بگیرد اما امام حسین(علیه السلام) چنین عملی را انجام نداد و تلاش كرد تا برای حفظ ارزش های اسلامی و نهادینه كردن آن در میان مسلمانان، قیام تاریخی و حماسی خویش را آغاز كند و به نبرد با دشمنان اسلام بپردازد، در این مسیر ایشان با یاری تمامی پیروان خود به پیكار با ستمگران زمانه پرداخت و سرانجام در راه دفاع از ارزش های اسلام در دهمین روز از ماه محرم سال ۶۱ هجری قمری به شهادت رسید.


خبرگزاری شبستان ::